A Hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó
Erica (Hanga) nemzetséghez mintegy 860 fajt soroltak.
A nemzetség zöme Afrika déli részén él; a legtöbb Fokföldön vagy annak közelében, több fajuk él még Afrika egyéb részein, és Nyugat-, illetve Észak-Európában, Madagaszkár és a Földközi-tenger térségében. Egy-egy termőhelyen akár tucatnyinál is több faj él együtt, alacsony cserjés bozótokat hozva létre a téli csapadékban bővelkedő tájakon. Számos fajukat dísznövénynek termesztik; ezeknek sok kertészeti változatát nemesítették ki.
A fajok többsége kis cserje (0,2-1,5 m magas), de akad néhány magasabb faj is. A legmagasabb az E.arborea és az E. scoparia, melyek elérik a 6-7 m magasságot. Mindegyik örökzöld, a parányi tű-szerű levelek 2-15 mm hosszúak, az ilyen típusú leveleket a hangáról „erikoid” típusúaknak nevezik. Virágaik nagyok, fehérek, sárgák, pirosak vagy skarlátszínűek; néha a levél hónaljban nyílnak. A feltűnő virágzatra főleg azoknak a fajoknak van szüksége, amelyeket nem rovarok, hanem madarak poroznak be.
A magok nagyon kicsik.
Az egyértelműen mészmentes, savanyú, lehetőleg sok szerves anyagot tartalmazó talajokat kedveli. A vegetációs időszakban sok vizet igényel, de miután elvirágzott, már nem kell öntözni. Mivel a termesztett fajok többsége hidegkedvelő, ha magról akarjuk őket szaporítani, a magokat télen tegyük ki fagyhatásnak. Vegetatívan dugványról vagy bujtással szaporítható.
Az Erica nemzetséghez szorosan kapcsolódik a Calluna nemzetség, amit régen ide soroltak.
Magyarországon termesztésbe vont fajai és fajtái:
Erica carnea
Erica carnea Isabell
Erica carnea Sherwood Creeping
Erica carnea Vivellii
Erica darleyensis
Erica darleyensis Krammer’s Rote
Erica darleyensis White Perfection
Erica terminalis
B.T. 2012-02-05.